Schodiště označuje stavební prvek, se kterým se setkáváme denně. Jeho hlavním účelem je spojit dvě plochy, které se nacházejí v různých výškách. V poslední době však kromě tohoto praktického hlediska musí plnit také funkci estetickou, tedy dobře zapadnout do atmosféry bydlení a zkrátka lahodit oku. S tím souvisí také nahrazování běžných dvouramenných typů moderními stavebnicovými systémy, které si pak snadno můžeme instalovat sami. To samozřejmě souvisí také s cenou, která je někdy i několikanásobně vyšší než u klasických dřevěných či betonových.
A jaké druhy schodiště můžeme potkat?
- Celodřevěné
Bývají cenově nejdostupnější, vyráběny jsou z tvrdého masivu (buk, jasan, dub), ale také z levnějšího (a tedy také méně kvalitního) materiálu. Dnes se setkáme i s exotickými dřevinami, jako je marbau a další, ale jejich cena se dá směle označit za extrémní.
- Betonové
Tento typ patří mezi nejpracnější, a to jak technologicky, tak časově. Na druhou stranu se pak jedná o jeden z nejodolnějších materiálů, který lze kombinovat s dalšími stavebními materiály (dřevo, kov, nerez, beton, sklo, keramika, kámen).
- Stavebnicové
Velice moderní segmentová schodiště jsou tvořeny jednotlivými díly, které se navzájem spojí skrze šroubové spoje. Opět zde narazíme na častou kombinaci materiálů (kov, dřevo, sklo).
- Skleněné
Jedná se samozřejmě o odolnější bezpečnostní sklo, které něco vydrží.
- Točité
Volí se spíše tam, kde je nedostatek prostoru, protože nepatří mezi příliš praktické. To se nejedná jenom po nesnadné chůzi po něm, ale také pro stěhování nábytku.
- Samonosné
Nepotřebuje podpěrnou konstrukci, díky čemuž pod ním vzniká prostor pro skladovací či jiné využití.
- A mnohé další…
Vytvořit schodiště svépomocí není příliš snadnou záležitostí, protože musí splňovat řadu bezpečnostních nařízení a požadavků. Je lepší do tohoto prvku domácnosti raději zainventovat a nechat jeho výrobu na odborníkovi, než později litovat pádu z něj (nebo s ním).